Kalorifer ve Hidrofor Sistemlerinde Genleşme Tankları

Kalorifer Sistemlerinde Genleşme Tankları

Genellikle 10 seneyi aşmış merkezi ısıtmalı binaların üst katlarda radyatör ısınmama ve hava yapma gibi sorunları olmaktadır. Binaların yeni yapıldıktan sonra ilk yıllar içinde Kalorifer tesisat borularının iç yüzeyleri boru içerisinden geçen suyun sürtünme kayıpları minimumdur. Binaların ömrü 10 yılı geçtikten sonra iç yüzeylerde kireçlenme sonucunda suyun geçişi esnasında sürtünme kayıpları artmasıyla mevcut sirkülasyon pompaları yeterli olmamaya başlar.Bu tür problem olduğunda yapılacak 3 ana işlem vardır;

1. Binaların çatı katında bulunan imbisat deposu iptali yapılıp yerine kazan dairesine yerleştirilen Kapalı Genleşme Tankı ve Kontrol elemanlarının akupajı yapılmasıyla kalorifer tesisatında bulunan su basınç altına alınarak sirküle edilmesi daha rahat hale getirilmektedir. Böylece ısınmama ve hava yapma problemleri ortadan kalkmaktadır.

2. Eski pompaların yerinde daha yüksek debili ve devirli yeni pompa akupajı yapılmasıyla sirkülasyon sorunları ve dengesiz ısınma problemleri ortadan kalkacaktır.

3. Binaların kuzey ve güney daireleri arasındaki sıcaklık farklarının minimum düzeye indirilebilmesi için kapalı sisem ve sirkülasyon pompaları değişimiyle sıcaklık farkları dengelenmektedir.Firmamız tarafından yapılan tüm işler 1 yıl garantilidir.

Hidrofor Sistemlerinde Genleşme Tankları

Geçmişte kullanılan hidrofor sitemlerinde hattın sürekli basınç altında kalabilmesi için uygulanan hava komprosörlü sistemler gürültülü bir çalışma sağladığından özellikle apartmanlarda şikayetlere ve rahatsızlıklara neden oluyordu.

Aynı zamanda sürekli bakım isteyen arıza yapma yüzdesi yüksek sistemlerdi. Oysa ki membranlı tank bağlanan hidrofor sistemleri gürültü olmadığı ve periyodik bakım dışında bakım gerektirmeyen çok uzun ömürlü sistemlerdir.

Geçmişten günümüze kadar kullanılan hidrofor tankları içerisinde kullanılan kauçuk membran yüzünden bakteri oluşumu, suda koku ve hijyenik olmayan koşullar sağlık problemlerine yol açıyordu. Yeni teknoloji ile üretilmeye başlanan EPDM Membranlar Avrupa Hijyen Standartlarına uygun olduğu için günümüzden gerek hidrofor sistemlerinde, gerekse ısınma sistemlerinde kullanılmaktadır.